2014. október 31., péntek

Vízparti stílus


A vízparti nyaraló hazánkban is gyakori vágyálom, nem csak a tenger mellett fekvő országokban. Sokaknak van kis háza valamelyik szép tavunknál vagy folyónknál. Ezek berendezése általában tükrözi a helyet, ahol állnak. Aki nem teheti meg, hogy vízparton vásároljon ingatlant, vagy csak egész évben ilyen környezetet szeretne, annak ez a hangulat visszaköszönhet a nagyvárosban is.
Erre legegyszerűbb és legnépszerűbb mód, ha olyan dísztárgyakat, anyagokat használunk, amik egy parton fellelhetők: hajókötél, evező, folyami kavics, vitorlásmodell stb. Ezekkel az egyértelmű tárgyakkal majdnem bármilyen helyiségből varázsolhatunk vízparti enteriőrt. Nem csak dísztárgyként alkalmazhatjuk őket, hanem rafináltabb módon is. Például a zuhanyzót mozaik helyett apró kaviccsal is burkolhatjuk, vagy a képek keretei készülhetnek nádból/uszadékfából, a dohányzóasztal helyére pedig kerülhet hajóláda.
Ha ennél sokkal finomabb módon kívánunk utalni a vízre, csak a hangulatát megragadva a partnak, akkor célszerű a színeket, textileket, anyagokat segítségül hívni:
A színek közül a fehér, homokszín, szürkék, vízkék, moszatzöld, vízzöld, tengerészkék és piros a leginkább kifejezőek. Kárpitnak, szőnyegnek, díszpárnának válasszunk csíkos anyagokat, melyek az előbbi színekből állnak össze, vagy természetes lenvásznat. Akár többfélét is vegyíthetünk. Beszerezhetünk egy-két fonott (fűzfa, rattan, bambusz) széket, kisasztalt is. A lépcsőkorlátot körbetekerhetjük kötéllel. A hajópadló és a festett faburkolat ideális választás.  
Ha bizonytalanok vagyunk, vagy nincs elég ötletünk a változtatáshoz, forduljunk lakberendezőhöz, hogy az igazi nyugodt nyaralás élményét kapjuk lakásunkba.






2014. október 28., kedd

William Morris

Semmi olyat ne tartsunk otthonunkban, amiről nem hisszük, hogy használható vagy igazán szép.” Ezt a szállóigévé vált mondatot tekinthetjük William Morris alapelvének.
William Morris (1834-1896) az Arts and Crafts mozgalom vezéralakja volt. Az egyik legnagyobb angol tervező, aki többek között tapéták, hímzések, falikárpitok, textilek, csempék mintáját, bútorokat, valamint ólomüveg tárgyakat tervezett és készített. A mozgalom lényege, hogy értéket teremtve visszahozzák a kézművesség fénykorát, szembehelyezkedve a gépesített tömegtermeléssel. A lakástextileknél újjáélesztette a növényi festés technikáit. Az általa tervezett motívumok azonnal felismerhetők, a minták élénk színűek, dúsak, élettelik, hűen utánozzák a növény- és állatvilágot egyaránt. Gyakran merített ihletet a középkor művészetéből és az Artúr mondakörből. 
Feleségével 1860-ban költözött be a Philipp Webb által számukra tervezett „Vörös Házba”. Itt nyugodtan alkothatott amellett, hogy az otthonukat is ő díszítette és rendezte be. A ház szép lassan megtelt a különböző munkáival. 1861-ben, több társával együtt megalapította a Morris, Marshall, Faulkner & Co. társaságot, ami Morris & Co. néven a mai napig működik. A nevével fémjelzett lakástextilek és tapéták ma is rendelhetők, igazi fókuszpontjai lehetnek otthonunknak.
Ezek a minták nagyon erőteljesek, vezető motívumot jelentenek az enteriőrben. Ha megragadták a képzeletünket és szeretnénk minden nap csodálni őket lakásunkban, ugyanakkor elbizonytalanít a sokszínűségük, kérjük lakberendező tanácsát.






2014. október 23., csütörtök

Zöld

A zöldet két elsődleges szín, a kék és sárga összekeveréséből kapjuk, ezért úgynevezett másodlagos színnek hívjuk. Az emberek többsége úgy gondolja, hogy semleges, nyugodt szín. Komplementere a piros.
Élettani hatásait tekintve a zöld megnyugtat, egyensúlyba hoz, pihenteti a szemet, épp ezért alkalmazzák gyakran egészségügyi intézményekben, iskolákban is. A természetre, növényekre, az életre asszociálunk általa, így a szabad tér érzését nyújtja. A szimbolikában többek között a fejlődéshez, termékenységhez, örök élethez, de tapasztalatlansághoz, méreghez, féltékenységhez is társítják. Ez használatos a szabad, megengedő jelzésekhez.
A zöld lehet hideg és meleg szín is aszerint, hogy a kékből vagy a sárgából van-e benne több. A lakberendezésben jó háttérnek bizonyul erős, vagy élénk színek mellé. Minden helyiségben bátran alkalmazható, főleg a világosabb árnyalatai. Fehérrel, krémszínnel és barnával kombinálva klasszikus, elegáns belső teret kapunk. Sárgásabb árnyalatai frissességet, vidámságot visznek az enteriőrbe. Kerti kiegészítőknek (fészer, hinta vagy lugas vázszerkezete, stb.) kiváló rejtőszín, így azok beleolvadnak a környező növények látványába.
A feng shui a zöld árnyalatait a fa elemhez köti. A Jin, azaz a női oldal színe. A 4. csakrához (szív) tartozik.
Az üzleti életben manapság a biotermékek reklámozására, illetve környezetbarát és öko-cégek használják leginkább. Ez a pénz színe is.
Mivel ez a szín rendkívül sokoldalú, hangulatos zöld enteriőr létrehozásához kérje színtanácsadó segítségét.
 




2014. október 21., kedd

Díszlécek és társaik

A díszlécek, rozetták, lábazati elemek karaktert és eleganciát kölcsönöznek a helyiségnek, növelik a térérzetet




2014. október 16., csütörtök

Nyár


Hamarosan beköszönt a nyár, az év legforróbb időszaka. Az iskolai szünet, a szabadságolások és az együtt töltött idő miatt nagyon sok embernek ez a kedvenc évszaka.
A nyár színei talán a legnehezebben meghatározhatók, főként, ha a lakásunkban szeretnénk megjeleníteni őket. Képzeljünk magunk elé egy meleg nyári napot, amikor a levegő vibrál a hőségtől, a kert teljes érettségében pompázik és a tárgyakat kifakította az erős napfény. Olyan színek tárulnak elénk, mint a lombzöld, fakó sárga, terrakotta, vízzöld, barackszín, törtfehér, világoskék. A természetes anyagok színei, mint például a lenvászon, kenderkötél, homok, uszadékfa, jól visszaadják az összképet. Az otthonunk berendezésénél ezt vegyük alapul.
Első megoldásként választhatunk természetes, natúr hátteret. Világosabb barna fapadló, esetleg szizál szőnyeg mellé használjunk meleg bézst, vagy homokszínt a falakra. A bútorokat kárpitozhatjuk egyszínű vagy csíkos vászon anyaggal. A színeket a díszpárnákon, függönyökön hozzuk be, nyári virágmintás anyagokkal. A képek közül a növényi nyomatok és tájképek tökéletesek. Mint mindig, a vágott virágok (rózsa, kardvirág, hortenzia, stb.) sem hiányozhatnak a vázákból.
A másik megoldás a színimádóknak szól: a falakra válasszuk ki az egyik kedves nyári színt. Közülük például a halványsárga vidámságot, a vízzöld nyugodtságot, a barackszín romantikus hangulatot ad. A nyári enteriőrhöz jól illik a mázas kerámia padlólap is, erre azonban fektessünk kisebb szőnyeget a nappaliban és az étkezőben. Hálószobában a parketta vagy szőnyeg jobb választás. A textilek esetében maradhatunk a lenvászonnál, de a nyomott virágmintás pamutszövet is jól mutat. 
Ha egész évben a nyaralásaink hangulatára vágyunk az otthonunkban, kérjük lakberendező segítségét az elegáns megvalósításhoz.